Aktualności

05 kwietnia 2017 09:04 | Aktualności

OSP Konie „Stop pożarom traw” !

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Od początku marca na terenie powiatu grójeckiego odnotowano już 83 pożary, które gasiło łącznie 926 strażaków. Spalona powierzchnia to ponad 48 ha.

Należy pamiętać, że:

– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.

– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

-- Za wypalanie traw grożą także kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.!!

 

"Trawa to nie zabawa..."    http://www.youtube.com/watch?v=0ni5vVhxzLc

"Rzuć palenie - nie wypalaj traw"   http://www.youtube.com/watch?v=Po8XMYORXOE

Start Kampanii STOP WYPALANIU TRAW: http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Ruszyla-kampania-Stop-pozarom-traw/idn:36226

Strona poświęcona kampanii:  http://www.stoppozaromtraw.pl/

FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/

Przeczytano: 541 razy.| Wydrukuj|Do góry